Park Czartoryskich w Puławach - Świątynia Sybilli

01:01


Jednym z piękniejszych zakątków Parku Czartoryskich jest okolica Świątyni Sybilli, dumnie górującej nad zboczem i Łachą Wiślaną. Świątynia wybudowana została przez Izabelę Czartoryską według projektu Chrystiana Piotra Aignera w latach 1798 - 1801 na wzór słynnej świątyni Westy w Tivoli niedaleko Rzymu i pełniła rolę pierwszego polskiego muzeum narodowego. Można w niej było zobaczyć m.in. resztki skarbca koronnego, przedmioty będące własnością monarchów i wodzów oraz sztandary i trofea zdobyte w zwycięskich bitwach. Liczne pamiątki rodzinne oraz po wielkich polakach przypominały odwiedzającym chwalebną przeszłość Polski i miały pobudzać patriotyzm w czasie okupacji.
Niedługo po skończeniu budowy, w 1830 roku, zbiory ewakuowano do Paryża. Ostatecznie większość eksponatów wróciła do Krakowa, gdzie można obejrzeć je w Muzeum Książąt Czartoryskich. W 1938 roku reaktywowano muzeum w Świątyni Sybilli, która do dziś jest dostępna dla zwiedzających.


Niedaleko Świątyni znajduje się charakterystyczne wykręcone drzewo przy Grotach. W czasach wczesno-szkolnych często odwiedzałam z przyjaciółmi park i niemal zawsze siadaliśmy na chwilę na korzeniach. Miłych wspomnień czar tego wiosennego dnia postanowiliśmy ożywić.


 
 

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Ładne zdjęcia, a Park Czartoryskich jest magicznym miejscem, w którym czujemy się jakby cofnięci w czasie. Jak byłam mała, to uwielbiałam to drzewo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba każdy uwielbia to drzewo :) Nie wyobrażam sobie, że kiedyś miałoby go tam nie być. Dla Puławian jest chyba tak samo rozpoznawalne jak wszystkie zabytkowe budynki.
   Ja jak byłam mała to wyobrażałam sobie jak Park wyglądał za czasów Czartoryskich, kiedy wszystkie panie spacerowały po nim w tych pięknych sukniach. Ech... ;)

   Usuń

Ostatnie Posty